Vyhľadávanie


Kontakt

Masér Sam
Jaselská 24 Topoľčany
Masáže Topoľčany a okolie

Samuel
0905 101 740
0907 407 493

E-mail: samuelzahradnik@gmail.com

Bankovanie-Moxovanie

BANKOVANIE

     Bankovanie - vákuoterapia je jedinečná účinná masážna a liečebná technika, pri ktorej dochádza k veľmi intenzívnemu prekrveniu masírovanej časti. Pôvod bankovania je pripisovaný starovekej Číne. Prostredníctvom baniek možno zmierniť či odstrániť celulitídu, bolesti chrbta a kĺbov, osvedčili sa i pri liečbe migrény, cukrovky, vysokého krvného tlaku, zažívacích problémoch, dny, problémoch so žlčníkom, bolesťou sprevádzajúcou menštruačný cyklus atď.

 

História bankovania

     Zmienky o bankovaní nájdeme v knihe písanej na hodvábe nájdenej v hrobke dynastie Chan. Egypťania vykonávali systematické liečenie bankami, čo dokazuje Eberov papyrus pochádzajúci približne 1550 rokov p.n.l., v ktorom sa popisuje krvácanie vyvolané priložením banky. Gréci prevzali toto starodávne umenie od Egypťanov prostredníctvom Cecropov, ktorí sa so svojimi druhmi vysťahovali z Egypta, založili v Grécku kolóniu a vybudovali mesto Atény. I keď je doložené, že bankovanie bolo používané v iných civilizovaných krajinách staroveku a dokonca i barbarské kmene poznali bankovanie, skutočný pôvod bankovania je zahalený tajomstvom. Nie sú k dispozícii záznamy ani podklady, ktoré by pomohli odkryť najdôležitejšie stopy.

 

Princíp bankovania

    Na povrch kože (v oblasti chrbta, podbruška, lakťa, bedrového kĺbu, kolien, chodidiel alebo členku) sa prikladajú špeciálne banky určené na bankovanie, v ktorých je po priložení vytvorený podtlak (vákuum). Potom je koža a povrchová vrstva svalov vtiahnutá dovnútra a držaná v banke.

    Pri klasickom bankovaní sa používajú sklenené banky a na vytvorenie podtlaku slúži zapálený liehový tampón upevnený napr. do pinzety, ktorý sa pred lokálnou aplikáciou na chvíľu vloží do banky. Ďalej sa banky môžu vopred nahriať a pri ich ochladzovaní sa vytvára podtlak. V súčasnej dobe sa hitom stávajú banky plastové či gumové, z ktorých sa vzduch odsáva vákuovou pumpičkou, teda nehrozí riziko spojené s užívaním ohňa. Existujú i banky s gumovým balónikom, ktorého pustením po predchádzajúcom stlačení a priložení banky na kožu sa podtlak dosiahne tiež.

    Vyššie uvedený princíp je pre tzv. “suché bankovanie/banky”. Existuje tiež tzv. “krvavé bankovanie/banky”. Vopred sa pokožka nareže alebo niekoľkokrát napichne ihlou, takže banky nasávajú krv.

    Pri masážnom (pohyblivom) bankovaní sa pracuje iba s jednou bankou, ktorá je mierne prisatá na pokožku tela a masíruje sa s ňou v smere toku lymfy. Pri tejto masáži dochádza k detoxikácii organizmu, prekrveniu rady tkanív a maximálnej relaxácii. Zvlášť ženy ocenia odstránenie celulitídy touto metódou v oblasti stehien, sedacích svalov, paží alebo brucha.

 

Dĺžka bankovania

    Dĺžka bankovania je individuálna, pohybuje sa medzi 30 - 60 minútami, odporúča sa vykonávať bankovanie dvakrát až trikrát týždenne. Obvykle už po prvej procedúre sa dostavuje značný pocit úľavy.

    Nepríjemným sprievodným efektom bankovania je popraskanie drobných cievok a vzniku podliatin, ale počas 3 dní dôjde k ich vymiznutiu.

 

Bankovanie a jeho účinky na naše telo

    Pri bankovaní dochádza k intenzívnemu prekrveniu miest, kde boli banky priložené (mechanický účinok). Bankovanie ovplyvňuje vnútorné orgány (reflexný účinok) a napomáha odstraňovať toxické látky z tela von (detoxikačný účinok).

 

Banky

    Banky sú sklenené, plastové či gumové “guľovité” nádoby, naplnené horúcim vzduchom. Ochladzovaním sa v nich vytvorí podtlak, vďaka ktorému sa banky prisajú na pokožku. Na bankovanie je potrebné mať minimálne 12 baniek s rôznymi veľkosťami.

    Banky majú rôzne spôsoby aplikácie, možno ich prikladať staticky na určité body či na body vykazujúce väčšiu bolestivosť alebo možno vykonávať masáž bankami tzv. pohyblivé či kĺzavé bankovanie. Statické banky sú vhodným podporným prostriedkom pri problémoch s menštruáciou, bolestiach kĺbov a svalov, pri začiatku chrípkového ochorenia. V tomto prípade sa banky prikladajú na akupunktúrne body.

    Pohyblivé banky sú veľmi účinné pri bolestiach chrbta, stuhnutých ramenách a tým, že veľmi výrazne podporujú cirkuláciu krvi a lymfy, teda i detoxikáciu, sú vhodné pri terapii celulitídy a miernej obezity.

 

Pre koho je vhodné bankovanie?

    Pre tých, ktorí trpia bolesťami hlavy, migrénou, bolesťou chrbta, bolestivou menštruáciou, obličkovými problémami, tenisovým lakťom, bolesťou kolenného kĺbu, celulitídou, nádchou, astmou, zápalom priedušiek, reumatickými problémami, chronickou zápchou atď.

 

Pre koho nie je vhodné bankovanie?

    Bankovanie nie je vhodné pre osoby trpiace celkovou infekciou, horúčkou, celkovým telesným vyčerpaním, popáleninami, trombózami, kŕčovými žilami, gangrénami, otvorenými ranami alebo hnisavou infekciou. Bankovanie nie je vhodné pre ženy v období tehotenstva a v období menštruácie.

 

Moxovanie

    Moxovanie je stará terapeutická metóda, ktorá, rovnako ako akupunktúra, využíva akupunktúrne body. Pri moxovaní využívame teplo, ktoré vzniká rovnomerným a pomalým tlením vlákien paliny. Preniká do svalov, ohrieva akupunktúrne dráhy a zároveň podporuje cirkuláciu energie v organizme.

    Jeden z najdôležitejších princípov Tradičnej čínskej medicíny je vyrovnávanie energie jin a jang. Pokiaľ je jangová energia v oslabení, človek pociťuje chlad a slabne. Prehrievaním sa môže táto energia posilniť a tak prinavrátiť zdravie. V starých čínskych dielach sa hovorí, že moxovaním niektorých akupunktúrnych bodov sa zabraňuje chorobám, chráni sa zdravie a predlžuje vek. Pôsobenie tepla na presne určené body má vplyv na nasledujúce funcie.

  • systém bunkovej výstelky ciev a dutín,
  • podporuje obranné sily organizmu,
  • uvoľňuje látky, ktoré majú vplyv na telesné tekutin,
  • centrálnu nervovú sústavu,
  • obnovenie nervovej regulácie zrychluje sa vylučovanie žlče a ovplyvňuje sa pohyb v črevách,
  • pozitívne sa mení množstvo krvotvorných a lymfotvorných látok.

Moxovanie je vhodné vykonávať vonku alebo vo vetranej miestnosti z dôvodu typického zápachu, ktorý vzniká tlením moxy.